برگزاری مراسم بتن‌ریزی واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر با حضور آقای دکتر صالحی

 معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

 مراسم رسمی بتن‌ریزی واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ با حضور دکتر صالحی معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، جمعی از مقامات کشوری و استانی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مقامات دولتی و مدیران شرکت‌های روسی در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر برگزار شد.

قرارداد احداث واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در آبان‌ماه ۱۳۹۳ بین شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت روسی اتم استروی اکسپورت منعقد شد. موضوع قرارداد شامل طراحی، احداث و راه‌اندازی دو واحد راکتور هسته‌ای هرکدام به ظرفیت ۱۰۵۷ مگاوات الکتریک است. مراسم کلنگ‌زنی ساخت واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر در ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۵ با حضور معاون اول محترم رئیس‌جمهور برگزار و عملیات اجرایی قرارداد در ۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۶ (برابر با ۸ دی‌ماه ۱۳۹۵) آغاز شد. در اسفندماه همان سال نیز عملیات خاکبرداری آغاز شده است. عملیات گودبرداری واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر در نهم آبان‌ماه ۱۳۹۶ با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس شرکت روس‌اتم در بوشهر انجام شد.

مرحله بتن‌ریزی راکتور هسته‌ای واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر یکی از مراحل کلیدی در فرایند اجرای این طرح ملی است که با انجام آن، گام مهمی در توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور برداشته می‌شود. انجام عملیات بتن‌ریزی نشان‌دهنده اجرایی‌شدن بیش از ۳۰ درصد از برنامه زمانبندی طرح است.

از شروع عملیات اجرایی طرح تاکنون بیش از ۳ میلیون متر مکعب خاکبرداری، ۸۵۰ هزار متر مکعب گودبرداری و تحکیم بستر ساختمان‌های اصلی با نزدیک به ۱۷۰۰۰ عدد شمع به روش DSM به عمق ۵/۱۸ متر انجام شده است. همچنین از ۳۰۰۰ تن آرماتورهای ساخت ایران در فونداسیون راکتور ۲ استفاده شده است. برای این فعالیت نیاز به حدود ۳۵۰ هزارتن (روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن) سیمان بوده است.

بر اساس برنامه‌های بلندمدت کشور، ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر برای ساخت و بهره‌برداری از سه واحد راکتور اتمی درنظر گرفته شده است. هم‌اکنون واحد یکم این نیروگاه، با توان ۱۰۰۰ مگاوات الکتریک درحال بهره‌برداری و تولید برق بوده که پس از راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحدهای ۲ و ۳، ظرفیت برق هسته‌ای کشور به ۳۱۱۴ مگاوات الکتریک افزایش خواهد یافت.


 
Guest (ToseGuest)


Powered By Sigma ITID.